E-Ticaret Paketleri
Menu
Your Cart

Atomizerler

Atomizer

E-sigara dünyasına yeni giriş yapan buhar severler ile bu alanda pek çok farklı mod cihazı kullanmış olan deneyimli buhar tutkunlarının yakından ilgilendiği elektronik sigara cihazı parçalarından biri de atomizer çeşitleridir. Pek çok kullanıcıya göre elektronik sigara cihazlarının kalbi sayılabilecek en önemli parçalardan biri olarak kabul gören atomizerler, son teknolojik donanımlara sahiptir. Elektronik sigaranın stabil bir şekilde çalışmasında ve kullanıcıya tatmin edici bir buhar deneyimi yaşatmasında en büyük görevi üstlenen atomizerler hakkında merak edilen tüm detayları ve bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Elektronik Sigara Atomizer Ne İşe Yarar?

En basit tabiriyle açıklamak gerekirse atomizer adı verilen e-sigara parçası, mod cihazlarında elektronik sigara likidinin buharlaşması ve bu şekilde tüketiciye buhar yoğunluğu vermesindeki en büyük işlevi yerine getiren parçadır. Elektriği bataryadan alan, bu güçle e-likidin ısıtılarak buharlaşmasını sağlayan tüm süreç, atomizer modelleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Her elektronik sigara üreticisi markanın piyasaya sürdüğü mod cihazlarında bulunan atomizer çeşitleri, sahip oldukları teknolojik özellikler bakımından birbirinden farklı olabilmektedir.

Her ne kadar farklı yapıda ve teknolojide olsalar da piyasada bulunan bütün elektronik sigara mod cihazlarındaki atomizerler, temelde aynı işlevi yerine getirmektedir. Elektronik sigara modellerinde atomizer içinde bulunan ve asıl işlevi yerine getiren coil adında parçalar bulunmaktadır. İç atomizerde yer alan coiller, hazır olarak satılabildiği gibi buhar severlerin bazı parçaları tedarik ederek kendi elleriyle de imal edebilecekleri bir yapıya sahiptir. RDA, DTA, RTA gibi çeşitleri bulunan coillerin, en iyi şekilde ve sorunsuz biçimde performans gösterip, e-likiti buhar haline getirebilmesi için kendisiyle uyumlu atomizlerler içinde konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Atomizer Çalışma Prensibi

Elektronik sigara mod cihazlarında, hayati önem taşıyan ve buhar severleri memnun edici işlevleri yerine getiren atomizerlerin çalışmasında öne çıkan bazı temel prensipler bulunmaktadır. Öncelikle atomizer parçalarının içinde dirençli tel tarafından çevrelenmiş pamuk veya silika maddeden imal edilen coil adı verilen parçaların bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra atomizer tabanı, bu parçayı bataryaya bağlayan zemin olduğu için stabil şekilde çalışmalıdır. Gelişmiş atomizer elektronik sigara parçalarında hava akımı kontrol halkası ile birlikte gelmektedir.

Tüm bu bileşenlerle birlikte atomizer parçalarının performanslı bir şekilde çalışması mümkün olabilmektedir. E-sigara cihazında atomizer içinde bulunan pamuk veya silika, hazne içinde (tank) yer alan elektronik sigara likidi tarafından ıslatılmaktadır. Bu likit, sistematik bir şekilde atomizer içindeki coil tellerini de besleyerek ısıtılmaya hazır hale getirmektedir. Ateşleme düğmesine basıldıktan sonra atomizer, coili devreye sokarak e-likidin bu teller ile temas etmesini sağlayıp elektronik likidin buharlaştırılarak içilebilir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu süreçte atomizer yardımıyla üretilen buhar, hava borusu üzerinden hava kanallarını kullanarak ağızlığa yükselmektedir. En basit tabiri ile atomizer çalışma prensibi bu şekilde ifade edilebilmektedir.

Atomizer Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Özellikle elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan kişilerde atomizer hakkında detaylı bilgilere ulaşma isteği görülmektedir. Daha keyifli ve özelleştirilmiş bir buhar deneyimi yaşayabilmek için elektronik sigara mod cihazının en önemli parçalarından biri olan atomizerler hakkında bilinmesi gereken bilgilere hakim olmak oldukça avantajlıdır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak atomizer seçimi yaparken de dikkatli olmakta fayda vardır. Nitekim e-sigara cihazlarında atomizer seçimi;

·         Elde edilen buharın sıcaklık derecesi

·         E-sigara buharındaki aroma ve tat geçişleri,

·         E-likit tüketim seviyesi,

·         Kullanım sırasındaki etkenler (ses ve performans seviyesi)

gibi kriterler bakımından önem taşımaktadır. Özellikle elektronik sigara kullanımında yüksek buhar performansı talep eden ve yoğun buharla keyif yapmayı seven kullanıcıların, kendi taleplerine doğru şekilde yanıt verebilecek atomizer modellerini tercih etmeleri adeta bir zorunluluktur.

Elektronik sigarada kullanılacak atomizer seçiminde, coilin ağızlık bölümüne uzak konumda olması, buhar sıcaklığını ayarlamada etkilidir. Ayrıca atomizer içinde yer alan coilin dirençli tel kalitesi, ohm cinsinden rezistans değeri gibi faktörlerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Buhar verimini etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurarak, fiyat performans açısından en faydalı atomizerlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Atomizer Kullanım Ömrü ve Bakımı

Elektronik sigaralarda bulunan atomizer kullanım ömrü, temelde 2 değişkene göre farklılık gösterebilmektedir. Bunların ilki kullanım sıklığı iken, ikincisi de kullanım şeklidir. E-sigara likit çekişlerinin uzunluğu, bataryadan gelen güç gibi pek çok faktörün de atomizer kullanım ömrünü kısaltan kullanım alışkanlıkları olduğu bilinmektedir. Bu tür kriterlere dikkat ederek ve atomizer bakımlarını tam zamanında aksatmadan yaparak daha fazla kullanım ömrü sürelerine ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Bu noktada atomizer parçalarına ayrılmalı ve hazne ile coil sıcak su ile haftada bir çalkalanmalıdır.